​​Yabancı yatırımcılar, 10 Mayıs'la biten haftada hem hisse senedi tarafında hem de DİBS/tahvil tarafında satış yönlü hareket etti. Söz konusu piyasalardan haftalık bazda çıkan toplam yabancı sermaye miktarı yaklaşık USD 555 milyon seviyesinde gerçekleşti.
Hisse senedi piyasasında yabancı payı artış gösterirken,  tahvil piyasasında yabancı payı ise gerilemeye devam ediyor.


Yabancı yatırımcılar, yurtiçinde 3 - 10 Mayıs haftasında hisse senedi piyasasında USD 215 milyon tutarında, repo hariç DİBS tarafında ise USD 340 milyon tutarında satış gerçekleştirdi.

2019 yılı başından bu yana (4 Ocak – 10 Mayıs haftalarında) toplamda USD 1,80 milyarlık net sermaye çıkışı gözlenmekte.

Yılbaşından itibaren hisse senedinden kaynaklanan giriş USD 860 milyon seviyesinde.

Yılbaşından bu yana yabancıların DİBS tarafında ise çıkış yönlü olduğu gözleniyor. Yabancıların, yılbaşından bu yana repo hariç DİBS tarafında USD 2,66 milyar seviyesinde satış yaptığı gözlenmekte. ​


Resim8.png


Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payının ise 3 Mayıs'ta %64,34 seviyesine yükselerek son 24 haftalık dönemin en yüksek seviyesine ulaştığı gözlenmekte. Yılbaşından bu yana borsada yabancı payı en yüksek seviyeyi %66,16 seviyesi ile 25 Ocak haftasında görmüştü.

Tahvil piyasasındaki yabancı payının ise, yılbaşındaki %15,03 seviyesinden bu yana gerilemesini kademeli bir şekilde sürdürdüğü gözlenmekte. Bu kapsamda, tahvil piyasasındaki yabancı payı, 10 Mayıs'ta tarihi düşük seviye olan %10,47'de bulunuyor.


Resim9.png


Resim10.png