Yabancı yatırımcılar, 21 Haziran'la biten haftada hem hisse senedi tarafında hem de DİBS/tahvil tarafında alım yönlü hareket etti. Söz konusu piyasalara haftalık bazda giriş yapan toplam yabancı sermaye miktarı yaklaşık USD 253 milyon seviyesinde gerçekleşti.
Hisse senedi piyasasında yabancı payı düşüş gösterirken, tahvil piyasasında yabancı payı ise sınırlı artış kaydetti.


Yabancı yatırımcılar, yurtiçinde 14 - 21 Haziran haftasında hisse senedi piyasasında USD 65 milyon tutarında alım gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise USD 188 milyon tutarında alım gerçekleştirdi.

2019 yılı başından bu yana (4 Ocak – 21 Haziran haftalarında) toplamda USD 1,65 milyarlık net sermaye çıkışı gözlenmekte.

Yılbaşından itibaren hisse senedinden kaynaklanan giriş USD 858 milyon seviyesinde.

Yılbaşından bu yana yabancıların DİBS tarafında ise çıkış yönlü olduğu gözleniyor. Yabancıların, yılbaşından bu yana repo hariç DİBS tarafında USD 2,51 milyar seviyesinde satış yaptığı gözlenmekte. 


Resim7.png

Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payının ise 12 Haziran'da %64,52 seviyesine yükselerek son 49 haftalık dönemin en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından, 14 Haziran'da ise %64,23 seviyesine gerilediği gözlenmekte. Yılbaşından bu yana borsada yabancı payı en yüksek seviyeyi %66,16 seviyesi ile  25 Ocak haftasında görmüştü.

Tahvil piyasasındaki yabancı payının ise, yılbaşındaki %15,03 seviyesinden bu yana gerilemesini kademeli bir şekilde sürdürdüğü gözlenmekte. Bu kapsamda, tahvil piyasasındaki yabancı payı, 21 Haziran'da %11,11'de tarihi düşük seviyelere yakın seviyede bulunuyor.


Resim8.png


Resim9.png