Uygun Komisyon Oranlarıyla Dinamik Kur Dönüşümü(DCC) İşlemleri Ziraat Bankası ATM ve POS'larında

Bankamız ATM’lerinde ve POS’larında Dinamik Kur Dönüşümü (DCC) uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler:

DCC nedir?

DCC uygulaması, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yurt dışı kart sahiplerinin, ödemelerinin kendi yerel para biriminde yapabilmelerini sağlayan ödeme çözümüdür.

DCC nasıl çalışır?

Yurt dışı kart DCC POS’a/ATM’ye takıldığında, ilgili cihaz kartın hangi ülkeye ait olduğunu ve kartın işlem yapabileceği para birimlerini tespit eder. Para birimi DCC sistemine kayıtlı ise cihaz, girilen TL tutarı otomatik olarak bu para birimine çevirerek, müşteriye POS/ATM ekranı üzerinden ödeme seçeneği olarak sunar.

DCC uygulaması hangi kart şemaları için destekleniyor?

POS’larımızdaki ve ATM’lerimizdeki DCC uygulaması dünya üzerindeki tüm VISA ve Mastercard logolu kartlarda desteklenmektedir.

DCC işlemlerinde kullanılabilen para birimleri nelerdir?

Bankamız DCC uygulaması POS’larda ve ATM'lerde 14 farklı para biriminde (USD, EUR, GBP, JPY, RUB, AUD, CAD, DKK, NOK, SAR, CHF, CNY, SEK, AED) ve VISA, Mastercard logolu kartlarda desteklenmektedir.

DCC’nin kart sahibine sunduğu avantajlar nelerdir?

Kart sahibi ödemesini kendi tercih ettiği para birimi üzerinden yapar.
Harcamasının ekstresine hangi tutarda yansıyacağını ödeme anında görür.
Slip üzerinde kullanılan döviz kurunu ve diğer maliyetleri açık olarak görür. Bu bilgileri öğrenmesi için ekstresini beklemesine gerek kalmaz.
Beklenmedik döviz kuru oranları ve komisyonlarından kaynaklı müşteri memnuniyetsizliği ortadan kalkar.
Komisyon ve uygulanan kur çevrim oranı Ziraat Bankası tarafından belirlenir ve günün koşullarına göre değişiklik gösterebilir.