Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylere emeklilik döneminde ek bir gelir sağlamayı amaçlayan özel bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Sisteme fiil ehliyetine sahip 18 yaş üzerindeki herkes katılabilir, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma ya da çalışma şartı aranmaz. Gönüllü katılıma dayalı bir sistemdir. Sistemin amacı, kişileri çalışma yaşamları boyunca emeklilik dönemlerindeki nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarrufa özendirmek, uzun vadeli birikim yapmasını teşvik etmek, bu sayede aktif çalışma süresi boyunca sahip oldukları gelir seviyesini emeklilik döneminde de sürdürebilmesini sağlamaktır.

Mevcut gelir durumunuzu ve emeklilik dönemine ait beklentilerinizi de göz önünde bulundurarak yatırmak istediğiniz katkı payı tutarınızı seçeceğiniz planda tanımlı olan plan katkı payından az olmamak üzere belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz katkı payı tutarını aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak yatırabilirsiniz. Emeklilik döneminizde daha yüksek birikime sahip olmak için bugünkü gelirinizin %5 - %15’i oranında katkı payı belirleyebilir, katkı paylarınızı düzenli ödeyerek, ara dönemlerde ek ödemeler yaparak, katkı payı tutarınızı artırarak ve fon getirilerinizi takip ederek elde edeceğiniz birikimi yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.

Emeklilik Planları

Emeklilik, bugünden iyi planlanması gereken bir dönemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi ile çalışma yaşamınız boyunca yapacağınız düzenli tasarrufları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirin, emekliliğinizde ek gelir sağlayarak, hayat standardınızı koruyun.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin Avantajları

  • Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yaptığınız tasarruflar için vergi mükellefi olup olmadığınıza bakılmaksızın %25 oranında devlet katkısı alırsınız.
  • Tercihinize göre katkı payı tutarınız banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan her ay düzenli olarak tahsil edilir.
  • Dilediğiniz zaman düzenli ödemelerinizin dışında belirlediğiniz tutarda ek katkı payı ödemeleri yapabilirsiniz.
  • Emeklilik planınızı yılda 4 kez, fon dağılımınızı ise yılda 6 kez değiştirebilirsiniz.
  • Katkı payı ödemelerinizi tercihinize göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.
  • Birikimleriniz uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen fonlarda değerlendirilir.
  • Güvenli bir sistemdir. Emeklilik şirketlerinin faaliyetleri T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Bağımsız Denetim Şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi'nin, fon ve portföy yönetiminin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve takibindedir.

Bireysel emeklilik planlarını detaylı incelemek için Bireysel emeklilik planlarını detaylı incelemek için www.ziraatemeklilik.com.tr adresine tıklayınız. adresine tıklayınız.