Ekim Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı: ''Son Üç Toplantıda 10 Puanlık Güçlü Bir Faiz İndirimi Gerçekleşti''


Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini 100 baz puan olan beklentilerin üzerinde  250 baz puan indirdi ve iç talep, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları gibi enflasyonu etkileyen ana unsurların enflasyon lehine olmasıyla birlikte politika faizi %16,5 seviyesinden %14 seviyesine çekildi. Neticede beklentilerden güçlü gerçekleşen faiz indirimi, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisinin piyasadan daha iyimser bir rakam olabileceğine işaret ediyor. Piyasada yıl sonu enflasyon beklentisi halihazırda %12-12,5 bandında ağırlık kazanmış durumda dolayısıyla kısa vadede 31 Ekim'deki TCMB Enflasyon Raporu'ndaki enflasyon tahmini bizler için kıymetli.

PPK karar metninde Merkez Bankası'nın aralık ayındaki toplantısına belirgin bir atıf yapılmadığını görüyoruz, dolayısıyla TL'de istikrar sürer ve küresel likidite koşulları destekleyici görünümünü sürdürürse aralık ayındaki PPK toplantısında Merkez Bankası'nın daha sınırlı ve ılımlı bir faiz indirimine daha gidebileceği düşünülebilir.

Enflasyon görünümdeki iyileşme, TL'deki istikrarlı seyrin yanı sıra küresel koşulların da desteğiyle Merkez Bankası böylece son üç toplantıda 1000 baz puanlık faiz indirimine gitmiş oldu. TL varlıklar ise beklentilerin üzerindeki faiz indirimine sınırlı da olsa tepki verdi. 

Enflasyondaki belirgin iyileşmeyle Merkez Bankası faiz indirimlerini sürdürüyor.

1.png 

Merkez Bankası güçlü faiz indirimlerini enflasyondaki gerilemenin yanı sıra, TL'nin oynaklık açısından emsal ülkelerle benzer performans sergilemesine ve elverişli küresel likidite koşullarına bağladı. Takip ettiğimiz ülkeler içerisinde ekim ayında şimdiye kadar 15 ülke merkez bankası faiz indirimine giderken, bunun 12 tanesini GOÜ merkez bankası oluşturdu.

2.pngEkim ayında enflasyonun tek haneli seviyelerini sürdürerek %8'lere gerilemesini beklemekteyiz. Kasım ayında ise tersine baz etkisi devreye girecek, böylece enflasyonun yıl sonunda ılımlı bir şekilde çift haneli rakamlara ulaşmasını sağlayacak. Güçlü faiz indirimine karşın, reel faizde takip ettiğimiz başlıca ülkelerin ortalamasından daha iyi bir seviyede yer almaktayız.  Gelişmekte olan ülkelerde ortalama reel faizin 3,5 puan civarında olduğunu düşününce, yıl sonunda ılımlı bir şekilde yükselecek enflasyonun bu alanı kullanacağını düşünmekteyiz. 

3.png4.png5.pngBilgi Notu: Parasal Aktarım Mekanizması Nedir?

6.png