6 Kasım tarihinden bu yana aralıksız sermaye girişi sonrası geçen hafta yabancılar tercihini sınırlı sermaye çıkışından yana kullandı. Gerçek kişiler 23 Ekim'den bu yana ilk kez DTH'ını azalttı. Altın rezervlerinde düşüşün belirleyici olmasıyla toplam rezervler aralık ortasından bu yana en düşük seviyede.

15 Ocak haftasında yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 0,5 milyar USD azalış sergileyerek 235,3 milyar USD ile rekor seviyesinden geriledi. Yabancı yatırımcılar, hisse senedi piyasasında 0,03 milyar USD tutarında alım yaparken, repo hariç DİBS tarafında ise 0,1 milyar USD tutarında satışta bulundular. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri 2,5 milyar USD azalarak 90,1 milyar USD'ye ve net rezervler ise 2,2 milyar USD azalarak 11,4 milyar USD seviyesine geriledi. 

Yurt içi yerleşiklerin DTH'ı, haftalık 0,5 milyar USD azalırken, altın ve parite etkilerinden arındırdığımızda  0,8 milyar USD artış (-0,2 milyar USD gerçek kişilerde, +1 milyar USD tüzel kişilerde) gösterdi.  Gerçek kişilerin DTH'ı ağustos ortasından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi, tüzel kişiler ise son 3 haftalık DTH çözülmesi ardından DTH'ını ilk kez artırdı.

15 Ocak haftasında arındırılmamış verilere göre DTH'ın dağılımına baktığımızda,

• Gerçek kişilerin DTH'ı 1 milyar USD'lik azalışla (-0,4 milyar USD'si döviz, -0,6 milyar USD'si altın) 149,8 milyar USD seviyesinde gerçekleşti.

• Tüzel kişilerin DTH'ı 0,5 milyar USD'lik artışla (+0,6 milyar USD'si döviz, -0,04 milyar USD'si altın) 85,6 milyar USD seviyesinde gerçekleşti. 

Dolarizasyon oranı olarak da izlenen döviz mevduatının toplam mevduatlardaki payı, önceki haftaya göre 0,1 yüzde puanlık sınırlı artışla %55,8 seviyesinde gerçekleşti. ​

6.png15 Ocak haftasında yurt içinde sınırlı hisse senedi girişine karşılık, tahvillerden çıkış görüyoruz. İlgili haftada küresel borsalardaki yükseliş bir önceki haftaya göre oldukça sınırlı kalmıştı, BIST 100 endeksinde de sınırlı düşüş gözlemlemiştik. Gündemde ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, Fed Başkanı Powell'ın, varlık alımlarından çıkışı tartışmak için doğru zaman olmadığını ifade etmesi ve Biden'in açıkladığı yeni koronavirüs paketi belirleyici olmuştu.

  • Yabancıların hisse senedi piyasasındaki payı, haftalık bazda 0,03 yüzde puan azalışla %48,3 seviyesinde bulunuyor. Yabancıların DİBS'teki (repo hariç) payı ise haftalık bazda 0,05 yüzde puanlık azalışla %4,34 seviyesine geriledi.​

7.pngTahminlerimizle uyumlu olarak TCMB'nin net rezervleri 11,4 milyar USD'ye, toplam rezervler 90,1 milyar USD'ye geriledi. (21.01.2021 Günlük Bülteni)

TCMB'nin swap stoku rakamlarına baktığımızda swaplar 0,15 milyar USD azalarak rezervleri azaltıcı etkide bulundu. Bankaların TCMB'de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,3 milyar USD azalarak brüt rezervleri 0,3 milyar USD azaltıcı etkide bulundu. Ayrıca bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı 3,5 milyar USD tutarında eurobond ihraç etti. 26 Ocak valörlü olduğundan haftaya açıklanacak rezerv rakamlarında etkisini göremeyeceğiz.​

8.png9.png