​​​

Araç Alım Satımında Güvenli ve Kolay Çözüm

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında söz konusu taşıtın mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli şekilde el değiştirmesi için Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışan Güvenli Ödeme Sistemi Şubelerimiz, İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil kanalları ile müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur.  Bu sistemle taşıt alım satım işlemlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

31.05.2024 tarihi itibari ile, Güvenli Ödeme Sistemi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından işletilen FAST Sistemi entegre edilmiş olup, Güvenli Ödeme İşlemine özel FAST işlem tutar üst limiti    2 milyon TL olarak belirlenmiş ve parçalı ödeme yapılabilmesi sağlanmıştır. Belirlenen limiti aşan ikinci el araç satış işlemleri için aynı “Güvenli Ödeme Referansı” kullanılarak birden fazla para transferi yapılabilecektir.

Güvenli Ödeme Sistemi’ni kullanabilmek için Satıcının Bankamız müşterisi olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Alıcı ve satıcının farklı kanallardan işlem başlatabildiği uygulamanın kullanımına ilişkin detaylar aşağıda belirtilmiştir:

Güvenli Ödeme Sistemi’nde Araç Alım-Satımı Nasıl Yapılır?

  • Satıcı/satıcı adına işlem yapmaya yetkili kişi, Güvenli Ödeme Sistemi’nde istediği kanaldan (Şubelerimiz, İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil) başvuru oluşturur.
  • Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile ödemeyi yaparak işlemi onaylar ve ilgili tutar araç bedeli olarak Güvence Hesabına alınır.
  • Taraflar birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil işlemlerini gerçekleştirir.
  • Noterde işlemler tamamlandığında Ziraat Bankası güvencesinde bulunan araç bedeli otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır.
  • Taraflar SMS ile bilgilendirilir.

İnternet Şube ve Ziraat Mobil’den Güvenli Ödeme Sistem​i İle Araç Alış-Satışı Yapabilmek için;

Başvuru Süreci sadece 2 aşamadan oluşmaktadır:

  • 1 - Satıcı Kaydının Yapılması :Satış işlemini başlatacak kişi İnternet Şube veya Ziraat Mobil’den sisteme giriş yaparak Ödemeler> Güvenli Ödeme İşlemi > Kayıt İşlemleri menüsünden, Kendi Adına ya da Başkası Adına Satış başlatabilecektir. Aracın Plakası, Satış Bedeli ve Alıcı Cep Telefonu numarası girişi ile hesap seçimi yaparak satış işlemini başlatması gerekmektedir. Satış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya işlem referansı SMS ile bildirilir.
2. el araç alış satış
2. el araç alış satış
  • 2 - Ödeme İşleminin Yapılması: Aracı alacak kişinin İnternet Şube veya Ziraat Mobil’den sisteme giriş yaparak Ödemeler> Güvenli Ödeme İşlemi > Ödeme İşlemleri menüsünden; cep telefonuna gelen referans numarası ile hesap seçimi ve işlem tutarı girişi yaparak ödeme işlemini tamamlaması gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği SMS ile bildirilir.
2. el araç alış satış
2. el araç alış satış

İşlem Ücreti: Müşterilerimize sağlanacak hizmet bedeli olarak, Bankamız tarafından her bir işlem karşılığında Satıcıya aktarılacak olan araç satış bedelinden mahsup edilmek suretiyle 105 TL ücret alınacaktır. Söz konusu ücretin 52,5 TL’si işlem katılım payı olarak Türkiye Noterler Birliği’ne aktarılır.

*Ücretin alınması satışa konu taşıtın alıcı adına tescil edilmesi şartına bağlıdır.

İşlem Saati: Şubelerimizden mesai saatleri içerisinde, İnternet Bankacılığı/Ziraat Mobil’den 7/24 işlem başlatabilirsiniz. Ayrıca hafta içi mesai saatleri nedeniyle araç alım-satım işlemlerine zaman ayıramayan müşterilerimiz İnternet Bankacılığı/Ziraat Mobil kanalıyla işlem başlatarak nöbetçi noterlerde hafta sonu da işlem yapabilirler.

İşlem İptali: Noterlikte araç satış sözleşmesine ilişkin noterlik makbuzunun kesilmesinden ve aracın alıcı adına tescil edilmesinden önce alıcı ve/veya satıcı tarafından işlem iptal edilebilir. Ayrıca Alıcı ve/veya satıcı tarafından iptal işlemi yapılmasa dahi, satıcı tarafından yapılan başvuru gününü takip eden iş gününün mesai saati sonuna kadar noterlikte tescil işlemi gerçekleştirilmezse başvuru geçerliliğini yitirmektedir.