İnternet Bankacılığında Güvenlik

Ziraat Bankası İnternet Şubesi'nden faydalanabilmek için bazı güvenlik adımlarından geçilerek kullanıcının sistem tarafından tanınması gerekmektedir. Müşteri numaranız ve şifreniz / OTP şifreniz ile sisteme kendinizi tanıtarak kimlik doğrulamanızı gerçekleştirmiş olursunuz. Güvenliğiniz için İnternet Bankacılığı şifre kuralları, harf kullanımına da imkân tanıyacak şekilde güncellenmiştir. Güvenliğiniz için İnternet Bankacılığı şifrenizi oluştururken hem harf hem de sayı (alfanü​merik) kullanımına özen gösteriniz.

Giriş ekranın ilk sayfasında müşteri numaranız ve şifrenizi girdikten sonra 2. ekranda mutlaka adınız ve soyadınız çıkacaktır. Bu durumda parolanızı güvenli olarak girebilirsiniz.

Tarayıcınızın adres çubuğu kısmına http://www.ziraatbank.com.tr yazarak erişim sağlayınız. İnternet Şube adresinin " https://bireysel.ziraatbank.com.tr" olmasına dikkat ediniz.

Ana sayfada, İnternet Şubesi'ne son giriş tarih ve saatiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Açılan sayfalarda, tarayıcınızın sağ alt veya üst köşesinde bir kilit işareti bulunmalıdır. İşaretin üzerine tıklandığında aşağıdaki ibareleri görmelisiniz.

İnternet Bankacılığı oturumunuz esnasında 5 dakika süreyle işlem yapmadığınız takdirde, bir ikaz penceresi çıkacak ve işlemlere devam etmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bir dakika içerisinde bu pencereye de herhangi bir yanıt vermediğiniz veya "Oturumu Kapat" seçeneğini tıkladığınız durumlarda oturumunuz kapatılacaktır. İşlemlere devam etmeyi seçerseniz, oturum süreniz devam edecektir.

Ziraat Mobil' de Güvenlik

Hem Ziraat Mobil hem de İnternet Bankacılığı girişlerinde güvenlik tercihi olarak sunulan Ziraat Onay teknolojisi sayesinde, müşterilerimizin akıllı cep telefonlarıyla (iOS veya Android) cihaz eşleşmesi yapılarak üst seviye bir güvenlik doğrulaması sağlanmaktadır. Güvenlik tercihinizi Ziraat Onay olarak değiştirmek için, uygulama marketleri üzerinden (Google Play ve App Store) indirebileceğiniz mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.

SMS ile İşlem Bildirimi

İnternet Şubemiz kullanılarak gerçekleştirilen, belirlediğiniz tutarlar üzerindeki kritik işlemler SMS (kısa mesaj) ile size bildirilecektir. Böylelikle bilginiz dışında İnternet Şube kullanılmayacak ve işlemlere anında müdahale edebileceksiniz

Ziraat İnternet Şubesi SSL Güvenlik Sertifikası nedir?

Ziraat İnternet Şubesi SSL Güvenlik Sertifikası, network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. SSL, gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi, gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlem ve bilginin gizlilik ve bütünlüğü korunur.

Güvenliğiniz için İnternet Şubesi; sunucu sertifikaları 128/256 bit şifreleme özelliğine sahip, kullanıcılarının sahtecilik amaçlı siteleri güvenli sitelerden daha kolay ayırt etmelerinin yanı sıra phishing ve diğer kimlik hırsızlığı saldırılarından korunmalarını sağlayan "Comodo® Extended Validation (EV SGC) SSL" sertifikalarını kullanmaktadır.

Bu özelliği destekleyen güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, ® Extended Validation (EV SGC ) SSL Sertifikası sayesinde, İnternet Şubesi'ne girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecektir. Ziraat.com.tr'nin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına, adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer sitenin sahte bir site olduğu daha önceden tespit edilmişse, adres satırı kırmızıya dönüşür.

Bazı tarayıcılar bu sertifikayı tanır fakat sunduğu özelliklerden faydalanamazlar, yani bu tarayıcılarda yeşil adres satırı özelliği bulunmaz. Comodo EV SGC SSL sertifikası %99,3 tarayıcı uyumluluğu vardır ve SGC özelliği sertifikanız, eski tip tarayıcılarda da desteklenir.

Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera gibi güncel bir tarayıcı kullanmanızı; eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden tarayıcılarınızı ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

Güvenlik, Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikaları