HGS için asgari yükleme tutarı nedir?

HGS etiket/kartınızın ilk aktivasyonu sırasında, belirlenen minimum yükleme tutarının geçişlerde kullanılmak üzere HGS’ye yüklenmesi gerekmektedir. HGS ilk yükleme tutarı asgari limitleri; 1. sınıf araçlar için 75 TL, 2. sınıf araçlar için 75 TL, 3. sınıf araçlar için 100 TL, 4. sınıf araçlar için 150 TL ve 5. sınıf araçlar için 150 TL’dir.​

HGS etiketime ne şekilde yükleme yapabilirim?

Ziraat Bankası Kredi Kartınıza, Kredili Mevduat Hesabınıza ya da Vadesiz Mevduat Hesabınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile belirli bir limitin altına düştüğünde HGS etiket bakiyenize otomatik olarak yükleme gerçekleştirilecektir.

Aynı kişi birden fazla HGS etiketi alabilir mi?

Bir kişi birden fazla HGS etiketi alabilmektedir.

HGS etiketi ile ilişkilendirilen plaka numarası değiştirilebilir mi?

HGS etiketi ile ilişkilendirilen plaka numarasında değişiklik yapılabilir. Ancak etiketin, araç camından çıkarıldığında işlevini yitirdiği ve kullanılamaz hâle geldiği unutulmamalıdır.

Yeni bir etiket aldım, eski etiketin bakiyesini aktarabilir miyim?

Aktif bir etiketin bakiyesi, yeni alınan bir etikete aktarılabilmektedir. Aktarım 7 gün sonra gerçekleşmekte olup hangi etiketten bakiye aktarımı yapıldı ise o ürün iptal edilmektedir. Kısmı bakiye aktarımı ise yapılmamaktadır.

Ziraat Bankası’ndan aldığım OGS cihazlarındaki bakiyeyi HGS etiketime aktarmak istiyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Yetkili Şubelerimizden OGS etiketindeki bakiye, HGS etiketine aktarılabilmektedir. OGS etiketinden HGS ürününe bakiye aktarımı, OGS etiketinin iptal tarihinden 30 gün sonra gerçekleşmektedir.

Etiketin arızalanması veya kullanılamaz duruma gelmesi hâlinde ne yapmalıyım?

Etiketinizin arızalanması veya kullanılamaz duruma gelmesi durumunda, Şubelerimize başvurarak etiket içerisindeki bakiyenin iadesini talep edebilirsiniz. Etiket içerisindeki bakiye, başvuru tarihinizden 30 gün sonra Ziraat Bankası hesabınıza aktarılacaktır. Garanti kapsamında olan bir etiketin ücretsiz değiştirilmesi işlemi için PTT’ye başvurulması gerekmektedir.

HGS etiketi yaptığım geçiş hareketlerini nasıl takip edebilirim?

Geçiş hareketlerine ilişkin bilgilerinizi İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, Müşteri İletişim Merkezi 0850 220 00 00 ve Şubelerimizden öğrenebilirsiniz.​

Etiketimde yeterli bakiye olmadan geçiş yaparsam ne olur?

HGS etiketiniz; PTT tarafından otomatik olarak kara listeye alınır ve 15 gün içinde yapılan kaçak geçiş tutarının yatırılmaması durumunda, bu geçişler PTT tarafından ihlal sayılarak aracın ruhsat sahibine cezalı olarak tebligat gönderilir.

Etiketimin çalınması veya kaybolması durumunda ne yapmalıyım?

Bu durumda etiket iptali için yetkili Şubelerimize başvurmanız gerekmektedir.

Aracımı sattıktan sonra HGS etiketimi başka bir araçta kullanabilir miyim?

Yapıştırıldığı yerden çıkarılması durumunda etiket geçersiz sayılacağı içinkullanıma devam edemezsiniz.

Geçiş yaparken HGS etiketim okunamadı, ne yapmalıyım?

HGS etiketinizin geçiş esnasında okunamaması durumunda, geçiş tutarınız plakadan tespit yöntemi ile etiketiniz üzerinden tahsil edilecektir.

HGS etiketinde sınıf değişikliği yapılabilir mi?

HGS etiketinde sınıf değişikliği yapılamamaktadır.

HGS etiketimi iptal ettirdiğim zaman etiket bedelini ve içerisindeki bakiyemi alabilir miyim?

HGS etiketinin satış bedelinin iadesi mümkün olmamaktadır. HGS etiketinin kaybolması, çalınması, herhangi bir nedenle iptal ya da iade edilmesi durumunda; hesapta kalan bakiye hesabın kapanma tarihinden 30 gün sonra, varsa yapılan geçiş tutarlarının mahsup edilmesini takiben, Ziraat Bankasıhesabınıza iade edilecektir.