YP’den Dönüşen Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı; 31.12.2021 tarihi itibariyle Bankamızda USD, EUR, GBP cinsi döviz mevduatı ve A02 cinsi Altın mevduat hesabı bulunan tüzel kişi müşterilerimizin söz konusu birikimlerini Türk Lirasına dönüştürmeleri kaydıyla kurdaki değişimlere karşı korumaktadır.

YP'den Dönüşen Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, hesap açılışı sırasında sunulan faiz oranı ile getiri sağlamakta, vade boyunca olası kur değişimlerine karşı birikimlerinizi korumaktadır. Vade sonundaki faiz oranı getirisi, döviz kurundaki artış oranından düşük ise hesabınıza döviz kurundaki artış yansıtılacaktır.

Size en yakın Şubemizden  ve  internet/mobil şube kanallarımızdan YP'den Dönüşen Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açabilirsiniz.

Özellikleri

  • Bu ürün için stopaj oranı sıfır uygulanacaktır.
  • 3, 6 ay ve 1 yıl vadelerde TL olarak açılabilmektedir. Tatil gününe denk gelen vade sonu izleyen ilk işgünü olarak uygulanacaktır.
  • Asgari olarak TCMB Politika Faiz Oranı uygulanacaktır.
  • TCMB tarafından günlük olarak saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’da dönüşüm kuru ilan edilmektedir. 31.12.2021 tarihinde Bankamız nezdindeki döviz tevdiat hesaplarında bulunan USD/EUR/GBP dövizin veya Bankamız nezdindeki A02 cinsi Altın Mevduat hesaplarında bulunan altın mevduatın işlem saatinde en son açıklanmış olan döviz/altın alış kuru üzerinden TL’ye çevrilmesi gerekmektedir.
  • Vade sonunda; kur değişimi hesap açılışında kullanılan TCMB dönüşüm kuru ile kapanış tarihindeki saat 11:00 de ilan edilen TCMB dönüşüm kuru dikkate alınarak hesaplanacaktır. Kur değişimi hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı ile hesaplanacak faiz tutarından düşük ise hesap faiz oranı üzerinden nemalandırılmaktadır. Kur değişiminin faiz tutarından yüksek olması durumunda hesabınız açılış tahindeki endeks kurun vade tarihindeki karşılığına denk gelecek şekilde güncellenecektir.
  • Vadeli hesap açılış işleminin dövizin /altının TL’ye dönüştürüldüğü gün yapılması gerekmektedir. Hesap açılışına konu tutar 31.12.2021 tarihinde Bankamız nezdinde yer alan USD, EUR, GBP veya A02 varlıkların TL karşılığından daha yüksek bir tutar olamayacaktır.
  • YP'den Dönüşen Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı saat 10:00 ile 16:30 arasında açılabilecektir.
  • Kısmi para çekme işlemi yapılamayacaktır.
  • Vadeden önce kapama işlemi yapılabilecek olup, erken kapamalarda hesap açılışı öncesi satış yapılan döviz/altın para cinsinin TCMB alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00'da açıklanan TCMB alış kurundan düşük olanı üzerinden anapara tutarı belirlenecektir. Bu durumda faiz getirisi elde edilemeyecektir.
  • Vade sonunda, faiz tahakkuku ve kur farkı işlemleri gerçekleştikten sonra, devam etmeyi talep eden müşterilerimiz kur korumalı hesap olarak devam edebilecektir.

YP’den Dönüşen Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı hakkında Sıkça Sorduklarınız için lütfen tıklayınız.