Gram Altın ve Vadesiz Altın Mevduatı işlemleri arasında ne fark vardır?

  • Gram altın işlemleri, 995/1000 saflıkta iken; Vadesiz Altın Mevduatı işlemleri, 1000/1000 saflıktaki altın karşılığında gerçekleştirilmektedir. 
  • Gram altın işlemleri, yatırım hesapları üzerinden gerçekleşirken; Vadesiz Altın Mevduatı işlemleri, vadesiz mevduat hesapları kullanılarak gerçekleştirilmektedir. 
  • Gram altın işlemlerinde saklama komisyonu alınırken Vadesiz Altın Mevduatı hesaplarında saklama komisyonu alınmamaktadır. 
  • Gram altın işlemleri, 16.00-18:30 saatleri arasında kapalı iken Vadesiz Altın Mevduatı işlemleri TL cinsi hesaplarda 7/24, USD cinsi hesaplarda 09:00-18:00 arasında yapılabilmektedir. 
  • Gram altın işlemlerinde Bankamız stoğunda uygun fiyat ve miktarda altın bulunmaması durumunda satış yapılamazken Vadesiz Altın Mevduatı işlemlerinde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Vadesiz Altın Mevduatı hesapları için altın fiyatları daha rekabetçi yayınlanabilecektir.

Bankanızdan nasıl Vadesiz Altın hesabı açabilirim?

Vadesiz Altın Mevduat hesabı açılışını Şubelerimiz aracılığıyla ya da İnternet Şubemizden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı müşterisiyseniz http://wap.ziraatbank.com.tr/ adresinden Ziraat Cep Şubesine ulaşabilirsiniz. Cep şubemizi kullanabilmeniz için cep telefonunuzun WAP 2.0 / SSL desteğine sahip olması ve tarayıcınızın Internet Explorer 5.0 ve üzeri, Netscape 6.0 ve üzeri olması gerekmektedir.

Vadesiz Altın Mevduatı işlemlerini ne zaman ve nereden yapabilirim?

Mesai saatleri içerisinde tüm Şubelerimizden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet Şubesi üzerinden; TL cinsi hesaplarda 7/24, USD cinsi hesaplarda 09:00-18:00 saatleri arasında işlem yapılabilmektedir.

Vadesiz Altın Mevduatı işlemlerinden alınan komisyon ve ücretler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı'ndan hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Altın alım-satım işlemlerinde komisyon veya masraf alınmamaktadır. Ancak yasa gereği alınması gereken vergi bulunması durumunda, bu tutarlar yansıtılacaktır.​

Vadesiz Altın Mevduatı alım-satım kazancı vergiye tabi midir?

Altın alım satım kazancı vergiye tabi değildir.​

Altının saflık derecesi nedir?

Altınların saflık derecesi 1000/1000 gram olacaktır.

Altın mevduat hesabımıza herhangi bir faiz ödenmekte midir?

Vadesiz Altın Mevduat Hesabınıza faiz işletilmemektedir.

Altın Mevduat fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Altının TL fiyatını belirleyen iki ana değişken, altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı ve USD/TL kurudur. Altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı piyasalardaki arz talep dinamikleri, spekülatif işlemler, döviz piyasasındaki gelişmeler ve Merkez Bankalarının politikaları gibi birçok parametreye bağlı olarak değişebilmektedir.​

Altın Mevduat alım satım fiyatları arasındaki marjlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alış satış fiyatlarımız arasındaki marjlar sektör geneli göz önüne alınarak rekabetçi bir biçimde belirlenmektedir. İnternet şubemizde uygulanan alım satım marjı ise daha düşüktür. Mesai saatleri dışındaki seanslarda sektör genelinde olduğu gibi mesai içindeki seanslara nazaran daha yüksek marjlar belirlenmektedir.​

Hangi döviz cinslerinde altın mevduat işlemleri yapılmaktadır?

USD ve TL döviz cinslerinde yapılabilmektedir.​

İnternet şubesinden günlük altın alım satım limitleri nedir?

İnternet şubesinden tek seferde en fazla 3000 gram olmak üzere, günde en çok 6 kere alım-satım işlemi yapılabilir.​