Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ücretleri nedir?

Yatırım hesabı müşterisinin kayıtlarını takip etmek üzere kanun gereği resmi olarak görevlendirilmiş olan Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından Bankalardan saklama ücret ve komisyonları tahsil edilmektedir.

Gram altın alım satımını ne zaman ve nereden yapabilirim?

Gram altın işlemleri, iki seans olarak anında gerçekleştirilecektir. 1. Seansta (09.30-16.00) işlemler; şube, internet şubesi, çağrı merkezi ve ATM üzerinden, 2. Seansta ise (18.30-08.00) sadece Doğrudan Bakacılık Kanalları üzerinden TL karşılığı yapılabilecektir.

Düzenli gram altın alım talimatı verebilir miyim?

Yatırım hesabı olan ve bu hesaba altın sözleşmesi tanımlanmış müşterilerimiz, belirledikleri miktar veya tutarda şube ve internet şubesi kanalıyla düzenli gram altın alım talimatı verebilirler.

Bankamızdan alım satımı yapılan gram altının denklikleri nedir?

Gram altın alım satımının yanı sıra tam altın dengi 6,44 gram, yarım altın dengi 3,22 gram ve çeyrek altın dengi 1,61 gram şeklinde de alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Hesabımdaki altını fiziki olarak teslim alabilir miyim?

Bankamızda müşteriler için alınan gram altın, fiziki olarak İstanbul Altın Borsasının anlaştığı takas bankasında saklanacak olup müşterilerimiz ile fiziki teslimat işlemleri yapılmamaktadır.

Gram Altın işlemlerinden alınan komisyon ve ücretler hakkında bilgi verebilir misiniz?

İşlem ücreti alınmamaktadır. İstanbul Altın Borsasının Bankamızdan aylık olarak tahsil ettiği on binde bir oranında saklama komisyonu, müşterilerin vadesiz veya yatırım hesaplarından her ayın ilk iş günü tahsil edilecektir. Eğer hesaplarda yeterli TL bakiye bulunmazsa portföydeki altının alışı yapılarak saklama komisyonu tahsil edilir. Ay içinde müşterinin altın satması durumunda ise söz konusu komisyon, satış sırasında tahsil edilecektir. Saklama Komisyonu Hesaplamasına ulaşmak için Saklama Komisyonu Hesaplamasına ulaşmak için​ tıklayınız.

Gram Altın işlemleri vergiye tabi midir?

Altın alım satım kazancı vergiye tabi değildir.

Portföyümdeki altının saflık derecesi nedir?

Altınların saflık derecesi, 995/1000 gram olacaktır.

Altın hesabımıza herhangi bir faiz ödenmekte midir?

Hayır, altın hesabınıza herhangi bir faiz alamazsınız.

Altın fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Altının TL fiyatını belirleyen iki ana değişken, altının uluslararası USD/ONS fiyatı ve USD/TL kurudur. Altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı ise piyasalardaki arz talep dinamikleri, spekülatif işlemler, döviz piyasasındaki gelişmeler ve Merkez Bankalarının politikaları gibi birçok parametreye bağlı olarak değişebilmektedir. Müşterilerimiz için yayınlanan altın fiyatları belirlenirken tüm bu parametrelerin yanı sıra İstanbul Altın Borsasında gerçekleşen işlem fiyatları da dikkate alınmaktadır.

Altın alım satım fiyatları arasındaki marjlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alış satış fiyatlarımız arasındaki marjlar, sektör geneli göz önüne alınarak rekabetçi bir biçimde belirlenmektedir. İnternet şubemizde uygulanan alım satım marjı ise daha düşüktür. Mesai saatleri dışındaki seanslarda sektör genelinde olduğu gibi mesai içindeki seanslara nazaran daha yüksek marjlar belirlenmektedir.

Hangi döviz cinslerinde gram altın işlemleri yapılmaktadır?

Hâlihazırda USD ve TL döviz cinslerinde (2. seansta 18:30-08:00 sadece TL işlemler) gram altın işlemleri yapılabilmektedir.

Külçe altın ve gram altın işlemleri arasında ne fark vardır?

Gram altın işlemlerinde müşterilerimize satışlar, Bankamız portföyünden gerçekleşmektedir. Külçe altın işlemlerinde ise müşterilerimiz adına Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasına emir iletilerek aracılık yapılmaktadır. İletilen emrin gerçekleşmesi durumunda külçe altın işlemlerinde saklama komisyonunun haricinde BİAŞ işlem komisyonu ve banka komisyonu alınmaktadır.

Yatırım fonu almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Ziraat Bankası şubelerinden ve diğer tüm alternatif dağıtım kanallarımızdan (İnternet Şubemiz, Mobil Şubemiz, ATM, Telefon Bankacılığı) fon alım/satımı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Bankamız nezdinde bir yatırım hesabınızın açılması gerekmektedir.

Yatırım fonlarının getirileri hakkında nereden bilgi alabilirim?

Ziraat Finans Grubu yatırım fonlarının tarihsel getirilerine ilişkin detaylı bilgilere; Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. internet sitesindeki Yönettiğimiz Fonlar bölümüne erişmek için tıklayınız. "Yönettiğimiz Fonlar" bölümünden erişebilmektedir.​

Yatırım fonu işlemlerimden elde ettiğim gelirler üzerinden vergi kesintisi olur mu?

Bireysel yatırımcıların yatırım fonlarından elde ettiği gelir üzerinden %10 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

01.10.2010 tarihinden itibaren; 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 2. Maddesinin 1. Fıkrası kapsamındaki sermaye şirketlerinin (TTK hükümlerine göre kurulmuş olan Anonim ŞirketLimited Şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile benzer nitelikteki yabancı kurumlar) elde ettiği gelir üzerinden kesilen stopaj oranı % 0 olarak uygulanmaya başlanmıştır.​​​​

Vergiden muaf olan yatırım fonları ve yatırım fonlarının vergilendirilmesi konusunda detaylı bilgilere Vergiden muaf olan yatırım fonları ve yatırım fonlarının vergilendirilmesi konusunda detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.​ erişebilirsiniz.

Yatırım fonu işlemlerinde saat sınırlaması var mıdır?

TZV (Banka sistemi fon kodu:2003) - Ziraat Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları ve
TZL (Banka sistemi fon kodu:2025) - Ziraat Portföy Para Piyasası

Fonlarında işgünleri saat 16:00-16:10 arası hariç 7/24;

Ziraat Finans Grubunun diğer tüm yatırım fonlarında ise işgünleri saat 17:30-18:00 arası hariç 7/24 alım satım işlemi yapılabilmektedir.

Yatırım fonu alım satım işlemlerinde tutar sınırlaması var mıdır?

TZV (Banka sistemi fon kodu:2003) - Ziraat Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları ve
TZL (Banka sistemi fon kodu:2025) - Ziraat Portföy Para Piyasası

Fonlarında işgünlerinde 09:00 – 16:00 saatleri arasında tutar sınırı olmaksızın alım satım işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu saatler haricinde alım/satım işlemlerinde limitler devreye girmektedir.

Ziraat Finans Grubunun diğer yatırım fonlarında ise herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Yatırım fonu almak istiyorum, fon işleminden zarar etme ihtimalim var mıdır?

Ziraat Finans Grubu yatırım fonlarının her birinin risk haritasındaki yeri farklıdır. Her fonda kar etme ihtimaliniz olduğu kadar zarar etme olasılığınız da bulunmaktadır. Ancak, bu risk bir fonda çok düşük bir oranda iken diğer bir fonda yüksek bir oranda olabilir.

Yatırım fonlarının risk haritası ya da risk seviyesi hakkında nereden bilgi alabilirim?

Ziraat Finans Grubu yatırım fonları farklı risk gruplarına ayrılmıştır. Müşterilerimiz, almak istedikleri yatırım fonunun risk seviyesi hakkındaki detaylı bilgilere; Almak istediğiniz​ yatırım fonunun risk seviyesi hakkındaki detaylı bilgilere Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. internet sitesindeki Fon Risk Göstergesi bölümüne buradan erişebilirsiniz.​ "Fon Risk Göstergesi" bölümünden erişebilmektedir.

Satın almak istediğim fonun hangi yatırım ürünlerinden oluştuğu bilgisine nasıl ulaşabilirim?

Ziraat Finans Grubu yatırım fonları farklı yatırım ürünlerinin farklı oranlarda bir araya getirilerek oluşturulmaktadır. Satın almak istenilen fonun içeriğine ve fonu oluşturan yatırım ürünlerinin fon içerisindeki oranlarına günlük olarak; Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. internet sitesindeki "Yatırım Stratejisi" bölümünden erişilebilmektedir.

Yatırım fonu aldığımda fon payları yatırım hesabıma ne zaman yansır?

Ziraat Finans Grubu yatırım fonlarının her birinin işleyişi farklı olup, alım satım emirlerinin gerçekleşeceği tarih ve gerçekleşme fiyatları hakkındaki bilgilere; Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. internet sitesindeki "İşlem Saatleri" bölümünden erişilebilmektedir.

Ziraat Bankasında bulunan yatırım hesabımdan katılım fonu (faize dayalı yatırım aracı içermeyen yatırım fonu) alabilir miyim?

Ziraat Bankasının şube ve tüm alternatif dağıtım kanallarından, Ziraat Finans Grubuna ait olan tüm katılım fonlarını satın alabilirsiniz. Ziraat Finans Grubuna ait katılım fonları hakkında d​etaylı bilgilere; Ziraat Finans Grubuna ait katılım fonları hakkında d​etaylı bilgilere Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. internet sitesindeki Yönettiğimiz Fonlar bölümünden erişilebilmektedir.​ "Yönettiğimiz Fonlar" bölümünden erişilebilmektedir.

Başak Hesap nedir?

Başak Hesap, fon alım/satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiren Türk Lirası Vadesiz Mevduat Hesabı ürünüdür. Başak Hesabın işleyişi hakkında detaylı bilgilere Başak Hesabın işleyişi hakkında detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.​ erişebilirsiniz.

Elinde fiziki basım yatırım fonu katılma belgesi olan müşterilerimiz ne yapmalıdır?

Fiziki basım yatırım fonu katılma belgelerindeki zaman aşımı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bu nedenle, elinde Ziraat Finans Grubu yatırım fonlarına ait fiziki basım katılma belgesi olan müşterilerimiz en yakın Şubemize başvurabilir ya da müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilirler.